Facebook

Hievii Media logo czarne

Pobierz naszą aplikację Hievii Store

Ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej?

Biznes

Ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej?

Spis treści

Przykro mi, ale nie da się prosto odpowiedzieć na to pytanie. Na stworzenie strony internetowej składają się dziesiątki czynników, a każdy czynnik to ewentualny koszt. Wszystko zależy od tego jak strona jest wykonana, ile posiada elementów, funkcji, podstron, itp. Poniżej pokaże Tobie przykładowe ceny stworzenia oraz utrzymania witryny internetowej.

Określ cel swojej strony internetowej

Jeżeli chcemy w ogóle coś zacząć to warto dowiedzieć się czego chcemy. Poszukaj stron, które się tobie podobają, mogą też być strony konkurencji. Możesz też wejść na www.awwwards.com – znajdziesz tam światowej klasy strony, najnowsze trendy i jedną wielką galerie sztuki jak u da Vinciego w studiu.

Poniżej przykładowe rodzaje stron:

Blog

Strona internetowa, której tematem jest blog to coś co wszyscy znamy. Blogi zazwyczaj są tematyczne, dzięki czemu szybko zdobywają czytelników z określonej niszy. W blogach najważniejszą funkcję komunikacyjną pełni tekst językowy, choć pojawiają się także materiały graficzne czy nagrania video. Oto genialny przykład bloga lub inaczej strony informacyjnej, połączonej z katalogiem firm oraz funkcją ogłoszeń i aplikacją mobilną.

Portfolio

Portfolio to po prostu rodzaj strony internetowej, na której możesz umieszczać swoje prace. Można tam zamieścić informacje o sobie oraz dane kontaktowe. Oto prosty przykład portfolio Mazurskiej Pracowni Rzeźby.

Wizytówka

Ten rodzaj strony, coraz mniej już popularny, ale wciąż praktyczny. Jest to taka wizytówka, tylko elektroniczna. Wizytówka powinna być zwięzła oraz zawierać najważniejsze informacje. Idealne narzędzie dla firm działających poza internetem np. detektyw 🕵🏻‍♂️

One Page

Jak sama nazwa wskazuje, jest to pojedyncza strona, która nie zawiera podstron. Czyli jak na nią wchodzisz to przesuwasz scrollem i konsumujesz informacje. Wszystko znajduje się na jednej długiej stronie startowej a zawarte na niej wszystkie informacje dotyczą danej firmy.

Landing page

To takie lotnisko dla odrzutowców, czyli jak ktoś klika baner reklamowy na facebooku to przechodzi do takiego landingpage’a sprzedażowego. Jest to rozszerzenie reklamy i zawartych w niej informacji.

Strona Firmowa

Strona firmowa to profesjonalne narzędzie dla biznesu działającego w internecie, które pozwala na budowaniu relacji z klientami. Takie strony wyróżnia wysoka funkcjonalność oraz fachowa oprawa graficzna. Są to witryny stworzone z myślą o generowaniu ruchu organicznego, poprzez uzyskiwanie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. Oto przykład profesjonalnej strony firmowej Producenta Domów Modułowych.

Sklep Internetowy

Sklep internetowy daje Ci niezbędne narzędzia i integracje do profesjonalnej sprzedaży online. Obsługę sklepu internetowego możesz prowadzić na dowolnym urządzeniu: laptopie, telefonie lub tablecie. Gdziekolwiek jesteś, cały czas możesz monitorować swój biznes i zarządzać sprzedażą online.

Jak wybrać wykonawcę strony internetowej?

Zapraszam do wcześniejszego wpisu Jak wybrać wykonawcę strony internetowej? – dowiesz się w nim wszystkiego na co warto zwrócić uwagę a w szczególności jak przetestować wiarygodność wykonawcy.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Istnieje wiele scenariuszy stworzenia strony internetowej, możliwości są nieograniczone. Poniżej przedstawię najpopularniejsze rozwiązania i ich szacunkowe koszty.

1. Koszt stworzenia strony na Wordpress na bazie motywu

WordPress to najpopularniejszy na świecie systemem zarządzania treścią, czyli oprogramowaniem do tworzenia strony. WP jest darmowy ale sam nie wystarczy do stworzenia strony. Potrzebujesz przede wszystkim motywu lub inaczej mówiąc szablonu. Cena dobrego szablonu waha się różnie. Na themeforest.net za dobry szablon trzeba zapłacić nawet 300 zł. Z szablonem jest ten problem, że demo wygląda pięknie, ale jak je zaimportujesz i dodasz swoje media to często wszystko się rozjeżdża i nie wygląda już profesjonalnie. Koszt stworzenia witryny w szablonie to od około 470 zł za pierwszy rok.

Możesz zawsze pobrać z internetu zhakowaną wersję motywu, czego nie polecam, bo często takie motywy są zainfekowane i po wgraniu na serwer siada wszystko co tam się znajduje.

Oczywiście musisz zakupić również serwer, domenę a czasem płatną wtyczkę.

KosztŚrednia cena
Domena70-90 zł za pierwszy rok i od 150-180 zł za kolejne lata
Hosting100 zł za pierwszy rok i od 150-300 zł za kolejne lata
Motyw do WP300 zł
Płatne wtyczkiod 100 zł

Plusy:

 • tanio – jeżeli chcesz oszczędzić to jest super!

Minusy:

2. Koszt stworzenia strony na WP na bazie kreatora

W tym scenariuszu wszystkie koszty pozostają takie same jak wyżej, z tą różnicą, że nie kupujemy motywu a tworzymy oprawę graficzną od nowa.

Stworzenie strony za pomocą kreatora to jedno z najtańszych rozwiązań dających profesjonalne narzędzia i nieograniczone możliwości. Koszt stworzenia witryny w kreatorze to od około 300 zł za pierwszy rok, następne lata średnio o 200 zł więcej. Na koszt w następnych latach będzie mieć duży wpływ serwer, zazwyczaj pierwszy rok jest tanio a potem coraz drożej.

Najpopularniejszy kreator stron do WordPress to oczywiście Elementor. Nie będę się rozpisywał na temat jego możliwości, ale jeżeli znasz podstawy ACF, Cascading Style Sheets i JavaScriptu to nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych.

KosztŚrednia cena
Domena70-90 zł za pierwszy rok i od 150-180 zł za kolejne lata
Hosting100 zł za pierwszy rok i od 150-300 zł za kolejne lata
Elementor180 zł/rok – licencja na 1 strone
Płatne wtyczkiod 100zł

Plusy:

 • bardzo tanio
 • masz pełną kontrolę nad edycją treści

Minusy:

 • potrzebujesz podstawową wiedzę w ACF, CSS, HTML i JavaScript
 • musisz znać podstawy SEO
 • przyśpieszenie czasu ładowania strony leży na twoich barkach
 • musisz się napracować
Ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej?
oto jak wygląda praca na Elementorze

3. Koszt stworzenia strony u profesjonalnego dewelopera

Zawsze możesz zlecić stworzenie profesjonalnej strony z indywidualną oprawą graficzną firmie programistycznej lub freelancerowi. To zauważalnie podnosi koszt stworzenia od minimum 1500 zł do 2000 zł netto. Takie strony wyróżnia wysoka funkcjonalność oraz fachowa oprawa graficzna. Są to witryny stworzone z myślą o generowaniu ruchu organicznego, poprzez uzyskiwanie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. 

KosztŚrednia cena
Domena0 zł za pierwszy rok i od 100 zł za kolejne lata
Hosting0 zł za pierwszy rok i od 100 zł za kolejne lata

Plusy:

 • indywidualna oprawa graficzna
 • szybki czas ładowania
 • strategia i optymalizacja SEO
 • profesjonalizm i lepszy wizerunek firmy
 • oszczędzasz swoje nerwy

Minusy:

 • najdroższe rozwiązanie
Ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej?

Po stworzeniu strony internetowej

Tworzenie strony to proces długotrwały. W momencie, kiedy strona jest oddana do użytku, to na Twoich barkach będzie leżała administracja witryny i utrzymanie jej na takim samym poziomie jak na początku.

1. Prowadzenie strony internetowej

Prowadzenie strony internetowej z reguły jest rzeczą prostą, ale i tak wymaga poznania podstawowych aspektów technicznych. Twoim zadaniem będzie dbanie o aktualizację wtyczek i motywu, testowanie środowiska i znajdowanie ewentualnych błędów. Warto mieć też na uwadze regularne wykonywanie kopii zapasowych – nigdy nie wiadomo, kiedy zhakuje nas jakiś rosyjski haker 🇷🇺 → poważnie!

Ważne, aby być na bierząco i testować szybkość oraz jakość strony narzędziem stworzonym przez Google → PageSpeed Insights. Pamiętaj, że Google monitoruje wszystkie błędy i przekłada je na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. A z kolei to wpływa na ilość klientów trafiających do ciebie. Wszystkie poprawki można zgłaszać w Google Search Console, jeżeli jeszcze nie ma tam twojej domeny to dodaj ją natychmiast!

2. Prowadzenie bloga

Ale po co? Pisanie wartościowego bloga radykalnie podnosi pozycję w wyszukiwaniach organicznych, działa to najlepiej jeżeli pracujesz w niszy! Osoby, które szukają akurat czegoś w google, trafiają na twoją stronę i mogą stać się potencjalnymi klientami.

3. Optymalizacja i strategia SEO

Kiedy twoją stronę wykonuje profesjonalna firma programistyczna to wsparcie w zakresie optymalizacji i strategii SEO jest integralną częścią usługi. Lecz jeżeli wykonujesz stronę indywidualnie to warto zadbać, aby każda podstrona a nawet wpisy na blogu zostały zoptymalizowane pod wyszukiwarki. Pobierz darmową aplikację mobilną Seobility SEO Check w której szybko przetestujesz każdą podstronę. Na Apple iOS oraz na Android.

Ile kosztuje zlecenie wykonania profesjonalnej strony internetowej?

Zestawiamy koszty zlecenia wykonania strony internetowej według jej rodzaju.

Rodzaj strony internetowejCena odCena doCzas realizacji
Blog500 zł1000 złod 3-5 dni
Onepage500 zł1000 złod 3-7 dni
Wizytówka500 zł1000 złod 1-3 dni
Portfolio500 zł1500 złod 7-15 dni
Sklep Internetowy1500 zł2500 złod 10-30 dni
Strona Firmowa1500 zł3000 złod 10-30 dni

Podumowanie

Najtańszym rozwiązaniem jest zawsze wykonanie strony internetowej samemu. Z kolei jest to rozwiązanie najcięższe. Potrzebujesz wagon wiedzy i herbatek na nerwy.

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania strony profesjonalnej firmie, ale wiąże się to z większymi kosztami.

Pamiętaj, że budowane strony internetowej jakąkolwiek techniką, zawsze będzie związana z kosztami, ponieważ jest to drogi biznes.

Rodzaj stronyJakośćCenaŁatwość
Strona na szablonie++
Strona w kreatorze++
Zlecenie wykonania profesjonalnej firmie++
Artur Faryj

Artur Faryj

Podchodzę z Pisza i pracuję w IT. Pasjonuję się fotografią, lokalną tradycją i dobrą książką.

Dołącz do osób korzystających z cotygodniowych artykułów

Czytaj dalej

Jak wybrać wykonawcę strony internetowej?

Jak wybrać wykonawcę strony internetowej?

Zwrócić uwagę na firmę i jej media społecznościowe, zapytaj o obsługę i support, przejrzyj i oceń portfolio oraz panel CMS, spotkaj się osobiście lub online.

11 maja 2021

#Biznes

Jak wybrać właściwy software house?

Jak wybrać właściwy software house?

W przypadku wyboru Software House's zawsze pytaj kto będzie odpowiedzialny za Twój projekt, w jakiej technologi pracują, czy stosują metodologię SCRUM.

10 maja 2021

#Software

27 słów podsumowujących psychologię copywritingu

27 słów podsumowujących psychologię copywritingu

Ludzie zrobią wszystko dla tych, którzy: • Wspierają ich marzenia • Uzasadniają ich niepowodzenia • Łagodzą ich obawy • Potwierdzają ich podejrzenia • I pomagają rzucać kamieniami we wrogów

2 stycznia 2021

#Copywriting

Ciasteczka

Dbamy o Twoje dane i chcielibyśmy używać plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia.